• Printable Version
  • Bookmark and Share

Awards

Wind Powering America has presented Public Power Wind Awards to public-owned utilities, Wind Cooperative of the Year Awards to cooperatives, Carpe Ventum (Seize the Wind) Awards for the first utility-scale wind projects in a state, Wind Powering America Outstanding Partner Awards, and Advocacy Awards.

Public Power Wind Awards

Southern California Public Power Authority and Snohomish County Public Utility District

Glendora, California; and Everett, Washington; June 2013

Moorhead Public Service, City of Palo Alto Utilities, and Minnesota Municipal Power Agency

Moorhead, Minnesota; Palo Alto, California; and Minneapolis, Minnesota; June 2012

CPS Energy and Denton Municipal Electric

San Antonio, Texas and Denton, Texas; June 2011

Nebraska Public Power District and Princeton Municipal Light Department

Columbus, Nebraska and Princeton, Massachusetts; June 2010

Cowlitz PUD, Klickitat PUD, Lakeview Light and Power, Tanner Electric Cooperative

Klickitat County, Washington; June 2009

Aspen Municipal Electric Utility

Aspen, Colorado; June 2008

Sacramento Municipal Utility District

Sacramento, California; October 2007

Town of Hull

Hull, Massachusetts; November 2006

Austin Energy

Austin, Texas; October 2005

Fort Collins Utilities

Fort Collins, Colorado; October 2004

Waverly Light and Power

Waverly, Iowa; April 2003

Back to Top

Wind Cooperative of the Year Awards

Old Dominion Electric Cooperative and the Rural Electric Convenience Cooperative

Virginia and Illinois; March 2014

East River Electric Power Cooperative and Golden Valley Electric Association

Madison, South Dakota and Fairbanks, Alaska; February 2013

Iowa Lakes Electric Cooperative

Estherville, Iowa; March 2012

Minnkota Power Cooperative

Grand Forks, North Dakota; March 2011

Kodiak Electric Association

Kodiak, Alaska; February 2010

Wolverine Power Cooperative

Cadillac, Michigan; February 2009

Alaska Village Electric Cooperative

Anchorage, Alaska; February 2008

Associated Electric Cooperative Inc.

Springfield, Missouri; March 2007

Illinois Rural Electric Cooperative

Winchester, Illinois; February 2006

Western Farmers Electric Cooperative

Anadarko, Oklahoma; May 2005

Holy Cross Energy

Glenwood Springs, Colorado; April 2004

Back to Top

Carpe Ventum (Seize the Wind) Awards

Fire Island Wind Farm

Alaska; 2013

Dry Lake Wind Power Project

Arizona; October 2009

Wasatch Wind and Edison Mission Group

Utah; October 2008

Harvest Wind Farm

Michigan; 2008

G3 LLC

Idaho; January 2007

Bowling Green Municipal Utilities

Ohio; April 2006

Community Energy Inc.

New Jersey; December 2005

Windpark Solutions LLC and Invenergy Wind LLC

Montana; October 2005

Exergy Development Group LLC

Idaho; August 2005

Back to Top

Wind Powering America Outstanding Partner Awards

2013 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Chicago, Illinois, May 9, 2013.

  • South Dakota Wind Working Group, Outstanding Wind Working Group

    For steadfastness and excellence in conducting wind outreach to South Dakota stakeholders

  • Ken Starcher and Vaughn Nelson, Alternative Energy Institute at West Texas A&M University, Outstanding Wind Leadership in Education Award

    For ongoing, extraordinary efforts to advance wind energy education

  • James Madison University, Outstanding Wind Powering America Partner Award

    For continuing support of Wind Powering America (including the Wind for Schools Project and the offshore JEDI analysis) and dogged persistence in helping to further wind development in Virginia

  • Andy Kruse, Larry Flowers Outstanding Leadership Award

    For being a visionary, an advocate, a salesman,  an optimist, and a tireless spokesman for distributed wind

  • Simon Mahan, Novus Ventus (New Wind) Award

    For dedication to wind energy outreach efforts and helping to ignite interest in land-based and offshore wind development in the Southeast

  • Brent Summerville, Small Wind Leadership Award

    For visionary leadership and constant striving to increase the credibility of the small wind network

  • Western Resource Advocates, Western Regional Leadership Award

    For bold leadership in supporting renewable energy development and articulating the water/energy nexus in the Western states

  • Wind on the Wires, Midwestern Regional Leadership Award

    For ongoing efforts to overcome barriers to wind energy deployment in the Midwest

  • Clean Energy States Alliance, Eastern Regional Leadership Award

    For extraordinary efforts to facilitate and support wind energy deployment in the Eastern states

  • Chugach Electric Association, Fire Island Wind Farm, Cook Inlet Region Inc. (CIRI), Carpe Ventum Award

    In recognition of efforts to develop the first utility-scale wind farm in Alaska

2012 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Atlanta, GA, June 7, 2012.

  • Georgia Wind Working Group, Outstanding Wind Working Group

    For their efforts to promote wind energy in Georgia and the Southeast, including support for the 2012 WINDPOWER Conference.

  • Gwen Andersen of St. Francis University, Outstanding Leadership in Education

    For her efforts to spearhead the development of wind energy education.

  • Southern Alliance for Clean Energy, Outstanding Wind Powering America Partner

    For their efforts to support land-based and offshore wind energy development in the Southeast.

  • Mackinaw Power and the Gratiot Community Wind Project, Larry Flowers Outstanding Leadership Award

    For demonstrating leadership in the development of wind projects in harmony with the local community.

  • Karin Wadsack of Northern Arizona University, Outstanding Young Advocate

    For her incredible energy and creativity in developing wind energy education across the state.

  • Brett Pingree, Small Wind Leadership

    For his tireless efforts in support of the small and community wind industry.

  • Western Interstate Energy Board, Western Regional Leadership

    For forward-thinking efforts to develop the Western Renewable Energy Zones and multi-state collaboration in transmission planning.

  • Windustry, Midwestern Regional Leadership

    For supporting community wind development and the Community Wind across America conference series.

  • Massachusetts Clean Energy Center, Eastern Regional Leadership

    For long-term, strong leadership in offshore and community-scale wind development.

  • Dwight Bailey (U.S. Department of Energy and National Energy Technology Laboratory), Lifetime Achievement

    For his tireless efforts in support of wind energy and regional networks.

2011 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Aneheim, CA, May 26, 2011.

  • Nebraska Wind Working Group, Outstanding Wind Working Group

    For excellence in wind outreach to a broad stakeholder group and for effectively engaging the utility and agricultural sectors.

  • The NEED Project and The KidWind Project, Outstanding Wind Powering America Partner

    For dedication in partnering with the Wind for Schools Project to champion wind energy education.

  • Great Lakes Commission, Larry Flowers Outstanding Leadership Award

    For excellence in developing a new model of regional wind collaboration.

  • Remy Luerssen of James Madison University, Outstanding Young Advocate

    For tireless outreach in the effort to advance wind energy education in Virginia.

  • NV Energy, Small Wind Leadership

    For leadership and dedication to championing the small wind turbine market in Nevada.

  • Alaska Wind Working Group, Western Regional Leadership

    For creative leadership in advancing wind energy in Alaska.

  • David Loomis of Illinois State University, Midwestern Regional Leadership

    For creative leadership in advancing wind energy in the Midwest.

  • Sustainable Energy Advantage, Eastern Regional Leadership

    For bold leadership and commitment to advancing wind energy in the East.

Back to Top

Advocacy Awards

2010 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Dallas, TX, May 27, 2010.

  • Amanda Ormond, Western Regional Advocate

    For her effective and committed leadership of the Arizona Wind Working Group and in influencing Arizona renewable energy policy.

  • Michael Vickerman, Midwest Regional Advocate

    For his vision and creative leadership in RENEW and his leadership of the Wisconsin Wind Working Group.

  • Sue Jones, Eastern Regional Advocate

    For her commitment to a bold wind energy future for Maine and her leadership in forming the Maine Wind Working Group.

  • Kevin Schulte, Young Advocate

    For his entrepreneurial spirit and effective leadership in developing community projects in the New England region.

  • Peggy Beltrone, Friend of the Program

    For her willingness to share her time, wisdom, and experiences with the Wind Powering America project leadership and its network.

  • Steve Wegman, Outstanding Leadership

    For his creative and engaging leadership in educating South Dakota's next generation of wind practitioners.

  • Indiana Wind Working Group, Outstanding Wind Working Group

    For excellence in wind outreach to a broad stakeholder group in helping to achieve 1,000 megawatts.

  • Utah Wind Working Group, Outstanding Wind Working Group

    For creative excellence in communicating the wind opportunity to Utah stakeholders.

  • National Wind Coordinating Collaborative, Outstanding Partner

    For its leadership and technical integrity in addressing and communicating wind's greatest challenges.

  • Randy Manion, Outstanding Partner

    For his tireless commitment to communicating the wind opportunity to public power.

  • Robert Preus, Small Wind Advocate

    For his leadership and dedication to championing the U.S. small wind turbine market.

2009 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Chicago, IL, May 8, 2009.

  • Tom Tuffey, PennFuture

    Eastern Regional Wind Advocacy Award

  • Dan McGuire, American Corn Growers Foundation

    Midwest Regional Wind Advocacy Award

  • Andy Swapp, Milford High School

    Western Regional Wind Advocacy Award

  • R. Nolan Clark, USDA-Bushland

    Small Wind Advocacy Award

  • Jennifer Alvarado, Great Lakes Renewable Energy Association, and Brent Summerville

    Outstanding Young Wind Advocates

  • Michigan Wind Working Group

    Outstanding State Wind Working Group

  • Lawrence Berkeley National Laboratory

    Outstanding Partner Award

2008 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Houston, TX, 2008.

  • Brandon Blevins, Gil Melear-Hough, Rita Fitzpatrick, Steve Smith, Southern Alliance for Clean Energy

    Eastern Regional Wind Advocacy Award

  • John Hansen, Nebraska Farmers Union

    Midwest Regional Wind Advocacy Award

  • Dave Olsen, CERT

    Western Regional Wind Advocacy Award

  • Renewable Energy Alaska Project (Chris Rose) and Illinois Wind Working Group (David Loomis)

    Outstanding Wind Working Group Award

  • Dennis Scanlin

    Small Wind Advocacy Award

  • Sara Baldwin, Ryan Brown

    Outstanding Young Wind Advocates

  • Randy Swisher

    Friend of the Program Award

2007 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Los Angeles, CA, 2007.

  • Jonathan Miles, James Madison University

    Eastern Regional Wind Advocacy Award

  • Rich Vanderveen, Mackinaw Power LLC

    Midwest Regional Wind Advocacy Award

  • Brian Jackson, G3 LLC

    Western Regional Wind Advocacy Award

  • Oklahoma Wind Power Initiative

    Outstanding Wind Working Group Award

  • Joe Guasti

    Small Wind Advocacy Award

  • Mike Costanti

    Outstanding Young Wind Advocate

  • Wind Energy Works!

    Outstanding Institutional Award

2006 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Pittsburgh, PA, June 2006.

  • John MacLeod, Hull Municipal Light Plant

    Northeast Region Wind Advocacy Award

  • Larry Shirley, North Carolina State Energy Office

    Southeast Region Wind Advocacy Award

  • Tom Wind, Wind Utility Consulting

    Midwest Region Wind Advocacy Award

  • Tom Potter, New Center for Rural and Economic Energy Development

    Central Region Wind Advocacy Award

  • Warren Bollmeier, Hawaii Renewable Energy Alliance

    Northwest Region Wind Advocacy Award

  • Montana Wind Working Group: Van Jamison and Georgia Brensdal

    Outstanding Wind Working Group Award

  • Heather Rhoads-Weaver, eFormative Options

    Small Wind Advocacy Award

  • Suzanne Tegen

    Outstanding Young Wind Advocate

2005 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Evergreen, CO, 2005.

  • Sally Wright, University of Massachusetts at Amherst

    Northeast Region Wind Advocacy Award

  • Alden Hathaway, Environmental Resources Trust and Debra Jacobsen, George Washington University

    Mid-Atlantic Region

  • Rick Carson, TVA Public Power Institute

    Southeast Region Wind Advocacy Award

  • Bill Spratley, Green Energy Ohio

    Midwest Region Wind Advocacy Award

  • Jim Burg, South Dakota Public Utilities Commission

    Central Region Wind Advocacy Award

  • Leroy Jarolimek

    Northwest Region Wind Advocacy Award

  • Idaho Wind Working Group (Gerald Galinato) and Ohio Wind Working Group (Tom Maves)

    Outstanding Wind Working Group Awards

  • Mick Sagrillo

    Small Wind Advocacy Award

2004 Awardees

Presented at the Wind Powering America State Summit, Chicago, IL, 2004.

Back to Top